ترک و خطوط بعد از حاملگی

Abdomen

وجود ترک پوست شکم در حقیقت شیارهای کوچک ایجاد شده بر روی پوست هستند که در اکثر مواقع در ماه های آخر بارداری و زمانی که شکم به سرعت برای وفق دادن خود با وضعیت رشد جنین بزرگ می شود، بر روی شکم زنان باردار مشاهده می شود. علاوه بر ترک شکم در بعضی از خانم ها این ترک ها بر روی باسن، ران، ناحیه لگن و سینه ها با لاغر شدن بعد از زایمان ، ایجاد می شوند.

ترک شکم در بارداری در نتیجه تغییرات ایجاد شده در قابلیت ارتجاع پذیری بافت پشتیبان ایجاد می شود که دقیقاً در ناحیه زیر پوست قرار دارد. این ترک ها با رنگ صورتی، قهوه ای مایل به قرمز، بنفش، یا قهوه ای تیره با توجه به رنگ پوست ایجاد می شوند. در ادامه ترک شکم بعد از زایمان کمی محو می شوند، هر چند هیچ گاه بطور کامل ناپدید نمی شوند. با انجام بعضی از راهکارها می توان باعث از بین بردن ترک های لاغری و همچنین جلوگیری ترک شکم در بارداری شد. 

بعد از زایمان و لاغر شدن ترک هایی بر روی پوست شکم و باسن ایجاد می شود که ظاهر نا زیبایی به پوست می دهد. بهترین روش برای از بین بردن این ترک ها لیزر می باشد. پزشکان کلینیک سیب سرخ برای از بین بردن ترک پوست از لیزر فراکشنال CO2 استفاده می کنند. استفاده از این روش باعث رفع سریع ترک می شود و هیچ گونه درد یا عارضه ای برای فرد ایجاد نمی کند.

پوست چه کسانی دچار ترک می شود؟

پیش بینی ایجاد این مشکل برای فرد سخت و دشوار است. حداقل نیمی از زنان باردار دچار ترک بارداری و خطوط روی پوست می شوند، اما هیچ کس نمی تواند بطور دقیق بگوید که چه کسانی دچار این مشکل شده و چه کسانی به آن مبتلا نمی شوند. به هر حال، در این رابطه بعضی فاکتورهای تاثیر گذار وجود دارند که در نتیجه آنها احتمال ایجاد ترک روی پوست افزایش پیدا می کند.

تحقیقات انجام شده در این حوزه نشان می دهد مسائل ژنتیک تاثیر قابل توجه در ارتباط با ترک های ایجاد شده بر روی پوست دارند. در صورتی که مادر یا خواهر شما در دچار ترک پوست در بارداری شده باشد، شما نیز به احتمال زیاد با این مشکل مواجه خواهید شد. علاوه بر این، بعضی مطالعات نشان می دهند که مادران جوان تر، به خصوص مادران نوجوان، به احتمال بیشتر به ترک های پوست دچار می شوند.

علاوه بر این، هر چه پوست شما در طول دوره بارداری بیشتر کشیده شود و سرعت ایجاد ترک پوست سریع تر باشد، احتمال ایجاد ترک بر روی پوست بیشتر خواهد بود. به همین دلیل، در صورت مواجه شدن با شرایط زیر احتمال ایجاد ترک بر روی پوست شما افزایش پیدا می کند:

  • وزن شما به سرعت به مقدار زیاد افزایش پیدا کند.
  • فرد چند قلو باردار شود.
  • جنین در شکم مادر اندازه بزرگ داشته باشد.
  • مایع آمنیوتیک درون رحم مادر بیش از حد عادی باشد.

آیا ترک های پوست با گذشت زمان از بین می روند؟

خبر خوب در این رابطه این است که معمولاً ترک های پوست با گذشت شش تا دوازده ماه از به دنیا آوردن بچه تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده و محو می شوند. با گذشت زمان رنگ دانه های پوست کمی محو می شوند و معمولاً روشن تر از پوست اطراف خود خواهند شد، اما ساختار پوست پس از بر طرف شدن این شرایط تغییری نخواهد کرد (رنگ جای باقیمانده از ترک ها بر روی پوست بستگی به رنگ پوست فرد دارد).

راه ها و روش های درمان

با وجودی که ترک های پوست ممکن است یک مشکل زیبایی باشد، این ترک ها مضر نیستند و در اکثر مواقع با گذشت زمان محو می شوند. همچنین این ترک ها معمولاً نیازمند درمان خاص نیستند. اگر شما به دنبال روش مناسب برای درمان ترک شکم بعد از زایمان هستید، باید بدانید که این روش ها فقط تا حدودی می توانند در درمان ترک پوست موثر باشند و نمی توانند این ترک ها را بطور کامل از بین ببرند.

روش های زیر از اصلی ترین روش های از بین بردن ترک پوست هستند. به هر حال نتایج تحقیقات انجام شده بر روی این روش ها نمی تواند موفقیت آمیز تر بودن یکی از آنها در مقایسه با روش های دیگر را نشان دهد.

کرم ترتينوئين 

بعضی از تحقیقات انجام شده در این حوزه نشان می دهد استفاده از کرم ترتينوئين (رتین، رنوا، آویتا) می تواند به بهبود ترک هایی که اخیراً بر روی پوست ایجاد شده، کمک موثر کند. از این کرم ها بطور خاص در مواردی استفاده می شود که ترک های پوست در چند ماه گذشته ایجاد شده و هنوز به رنگ صورتی یا قرمز باشند. در صورتی که شما باردار هستید یا به کودک شیر می دهید، پزشک ممکن است استفاده از این روش درمانی را به تاخیر انداخته یا از سایر روش های درمانی مناسب برای شما استفاده کند. به هر حال استفاده از کرم ترتینوئین می تواند به تولید مجدد کولاژن و شبیه تر کردن ظاهر ترک های ایجاد شده به پوست عادی کمک موثر کند. به هر حال باید توجه داشت که ترتینوئین می تواند به پوست شما آسیب وارد کند و به این ترتیب این روش برای درمان ترک های قدیمی پوست مناسب نیست.

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از طول موج های قوی لیزر ترک پوست برای تحریک تولید کولاژن، الاستین یا ملامین در پوست استفاده می شود. در این هنگام پزشک می تواند به شما کمک کند نوع تکنولوژی لیزر مناسب برای خود را با توجه به سن و موقعیت ترک های ایجاد شده و نیز رنگ پوست انتخاب نمایید.

میکرودرم ابریژن

در این روش درمانی از یک ابزار مخصوص برای سایش کریستال ها به پوست استفاده می شود. این کریستال ها می توانند به آرامی پوست را خراش داده و سطح آن را صیقلی کنند. در ادامه، از یک لوله برای خارج کردن کریستال ها و سلول های پوست از محل استفاده می شود. به این ترتیب روش میکرودرم آبریژن می تواند لایه های بالای پوست را برداشته و باعث رشد پوست جدید با قابلیت ارتجاع و سلامت بیشتر شود. از این روش درمانی می توان برای ترک های قدیمی تر ایجاد شده بر روی پوست نیز استفاده کرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد میکرودرم ابریژن بر روی لینک کلیک کنید

شما می توانید برای انتخاب روش درمانی مناسب با پزشک ملاقات کرده و صحبت نمایید. در این حالت لازم است به فاکتورهای زیر توجه شود:

  • مدت زمانی که از ایجاد ترک های پوست گذشته است.
  • راحتی درمان، زیرا این روش ها می توانند از نظر طول مدت درمان و تعداد جلسات لازم با یکدیگر متفاوت باشند.
  • هزینه درمان، روش های درمانی زیبایی معمولاً تحت پوشش طرح های بیمه خدمات درمانی نیستند.
  • انتظارات درمان، اکثر روش های درمانی در بهترین حالت فقط تا حدودی موثر هستند.

پیلینگ و لایه برداری

بیمار می تواند از یک مجموعه لایه برداری های شیمیایی برای درمانترک و خطوط بعد از حاملگی استفاده کند. در این حالت از تری‌ کلرو استیک اسید (TCA) برای لایه برداری شیمیایی استفاده می شود که می تواند بهبود ظاهر ترک های پوست را در زمان استفاده با سطح تمرکز کافی (معمولاً 20%) و تحت نظارت یک متخصص پوست یا جراح زیبایی با تجربه برای بیمار به همراه داشته باشد. به خاطر اینکه تری کلرو استیک اسید سطح نفوذ بیشتری در مقایسه با سایر لایه بردارها دارد، این اعتقاد وجود دارد که این ماده توانایی بیشتر برای تحریک تولید کولاژن و الاستین در لایه های عمیق آسیب دیده پوست داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایه برداری و پیلینگ پوست صورت بر روی لینک کلیک کنید

 پیشگیری

متاسفانه، در این رابطه کار زیادی از دست ما بر نمی آید. به هر حال اجتناب از افزایش وزن به مقدار بیش از 25 تا 35 پوند و نیز تغییرات آهسته در وزن می تواند  در جلوگیری از ترک شکم در بارداری موثر باشد و شانس ابتلای شما به خطوط و ترک پوست را کاهش می دهد. در این رابطه هیچ شواهدی درباره تاثیرگذاری کرم ها، پمادها، و روغن هایی که ادعای پیش گیری از ترک های پوست دارند، وجود ندارد. علاوه بر این مرطوب نگه داشتن شکم در زمان بزرگ شدن آن به خاطر شرایطی مثل بارداری می تواند باعث کاهش احتمال ایجاد ترک های حاملگی بر روی پوست و نیز احساس خارش ناشی از آن شود.