تزریق بوتاکس راهی برای بهبود چروک با کنترل کردن حرکت عضلات صورت

botox injec

بوتاکس در واقع نام تجاری یک ماده تزریق شده به پوست است که کار آن کنترل کردن حرکت عضلانی است و می‌تواند از به وجود آمدن چین و چروک و یا بدتر شدن وضعیت آنها جلوگیری کند. نام "بوتاکس" در واقع از کلمه "بوتولوس" گرفته‌ شده است که به معنی سوسیس است. بدین خاطر این نام بر روی آن گذاشته شده است چون که این ماده مربوط به یک توکسین طبیعی است که گاهی‌اوقات در سطوح خطرناک محصولات گوشتی یافت می‌شود. به طرز محسوسی، سطوح بالای این سم می‌تواند باعث فلج شدن و حتی از پای در آوردن فرد شود. با این حال، در حالی که آن را به عنوان "سمی‌ترین ماده شناخته‌شده" تلقی می‌کنند اما هنگامی که به صورت امن برای مقاصد آرایشی مورد استفاده قرار گیرد مسئله به مقدار دوز و قدرت پاک‌کنندگی آن برمی‌گردد.

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟

پزشکان و دندانپزشکان آموزش‌دیده و ماهر باید تنها از بوتاکس استفاده کنند و البته امروزه شمار روزافزونی از شیوه‌های دندانپزشکی در حال ارائه خدمات زیبایی‌شناسی صورت هستند. معمولا تزریق بوتاکس در حالت کلی امن و  یک شیوه‌ی درمانی مفید است اما ممکن است استفاده از آن برای همه افراد مناسب نباشد. پزشک سابقه‌ی پزشکی و وضعیت سلامتی فرد را بررسی می‌کند تا از مناسب بودن تزریق بوتاکس به فرد اطمینان حاصل کند. چنانچه که در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید یا به تازگی مصرف آن را متوقف کرده‌اید، فرزند شیرخوار دارید و باید به وی شیر بدهید، وضعیت سلامتی شما  طوری است که عضلات یا عصب‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یا آلرژی و حساسیت دارید، حتما باید این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید.

پزشکان کلینیک سیب سرخ علاوه بر تزریق ژل و چربی از تزریق بوتاکس باتوجه به عمق چین و چروک‌ها و نوع پوست شما استفاده می‌کنند. تزریق بوتاکس نقش تعیین کننده در از بین بردن افتادگی عضلات دارد. این فرآیند باعث می‌شود پوست شما جوان‌تر و صاف‌تر به نظر برسد. علاوه بر این به این ترتیب می‌توان سفتی و گرفتگی عضلات را کاهش داد. به هر حال استفاده از بوتاکس منحصر به بهبود وضعیت عضلات صورت نیست، بلکه علاوه بر این از تزریق بوتاکس می‌توان برای درمان سایر مشکلات همچون عرق کردن زیاد بدن نیز استفاده کرد.

تزریق بوتاکس چگونه است؟


 

تزریق بوتولینوم توکسین ممکن است به نظر شما یک روش ساده باشد زیرا فقط چند مرحله تزریق است. اما در حقیقت این تزریق هم هنر و هم علم است که باید تنها توسط یک متخصص حرفه‌ای در زمینه مراقبت‌های بهداشتی صورت بگیرد. 43 عضله در صورت وجود دارد و حیاتی است که فردی که تزریق بوتولینوم توکسینرا انجام می‌دهد، به منظور بهینه‌سازی درمان، توانایی تشخیص و شناسایی نقاط صحیح را داشته باشد. از یک سوزن بسیار نازک برای تزریق مقدار کمی بوتولینوم توکسینبه عضلات خاص استفاده می‌شود. فرد تزریق‌کننده در انتخاب عضلات خاص باید احتیاط لازم را رعایت‌کند و تنها عضلات تولیدکننده چین و چروک را تضعیف کرده و حالات طبیعی صورت را حفظ کند.

یک فرد به چند مرحله تزریق بوتاکس نیاز دارد؟

معمولا تزریق بوتولینوم توکسین کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشد. تعداد تزریقاتی که فرد نیاز دارید بستگی به عوامل متعددی از جمله ویژگی‌های صورت و میزان چروک‌های آن خواهد داشت. برای مثال، برای رفع خطوط پنچه کلاغی معمولا به دو تا سه تزریق نیاز است. شیارها و خطوط بالای ابرو به پنج یا حتی تعداد بیشتری تزریق نیاز دارد. در تزریق بوتاکس نیاز به هیچگونه بیهوشی نیست و هیچگونه از کارافتادگی یا دوران نقاهتی به دنبال ندارد. احتمالا نتایج حاصل از تزریق در ظرف مدت چند روز ظاهر می‌شوند اما گاهی‌اوقات نیز ممکن است ظهور این نتایج و مشاهده تاثیر کامل آن بعد از گذشت یک هفته محقق شود. معمولا 3 تا 4 ماه طول می‌کشد تا فرد به بهبودی کامل برسد. هنگامی که اثرات بوتولینوم توکسین کم‌کم از بین رفت، واکنش‌های عضلانی و چین و چروک‌ها نیز مجددا عود می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد خطرات و عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس، لطفا از صفحه ما در زمینه‌ی این موضوع بازدید کنید.

دستورالعمل‌های پس از تزریق بوتاکس چیست؟

از آنجایی که پزشکان خواهان کسب بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس هستند لذا دستورالعمل‌های پس از درمان با بوتاکس را ذکر کرده‌اند تا از این طریق بتوانند به بیماران خود کمک‌ کنند. پزشکان توصیه‌ می‌کنند که:

  • از دست زدن، ماساژ دادن و یا واردکردن هرگونه فشاری بر روی قسمت درمان شده به مدت ۴ ساعت خودداری کنید چراکه این ممکن است که این موارد باعث بروز تغییراتی در محل تزریق بوتاکس شده و اثرات نامطلوبی به همراه داشته‌ باشد. اگر لازم است که در ۴ ساعت اول پس از تزریق از مواد آرایشی استفاده کنید، در این صورت این کار را به آرامی و با احتیاط انجام دهید.
  • ممکن‌ است که در قسمت‌های اطراف محل تزریق شاهد به وجود آمدن نقاط قرمز رنگ ریزی و یا کبودی‌های جزئی باشید. این موارد طبیعی بوده و عموما ظرف مدت چند ساعت برطرف می‌شوند. چنانچه که از آسپیرین یا سایر داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مصرف می‌کنید، احتمال خطر کبودشدن وجود دارد و که ممکن است این کبودی به مدت طولانی‌تر ادامه داشته باشد. اگر صورت شما دچار کبودی شده‌ است می‌توانید از ژل یا کرم آرنیکا در آن قسمت استفاده کنید.
  • جهت پیشگیری از خطر واردآمدن فشار به قسمت‌های درمان شده از درازکشیدن در ۴ ساعت اول پس از تزریق خودداری کنید.
  • از مصرف الکل به مدت ۱۲ ساعت پس از تزریق بپرهیزید چراکه مصرف الکل باعث ایجاد کبودی و ورم‌ می‌شود.
  • از انجام ورزش و یا فعالیت‌های سنگینی همانند یوگا که ممکن‌ است سبب جابجایی بوتاکس شود و یا قرارگرفتن در معرض نور خورشید در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق اجتناب کنید.
  • از دست‌کاری پوست صورت به مدت ۲۴ ساعت خودداری کنید.
  • در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق از رفتن به پروازهای طولانی و خسته‌کننده بپرهیزید.

سوال‌های متداول درباره‌ی تزریق بوتاکس

سوال‌های متداول درباره‌ی تزریق بوتاکس

بهترین نوع بوتاکس کدام است؟

بوتاکس نامی تجاری برای نوعی بوتولینوم توکسین است. هرچند که مارک‌های دیگری نیز از این ماده‌ی قابل‌تزریق در بازار وجود دارد؛ اما با این حال، نام تجاری بوتاکس در بازار از دیرباز بوده‌است و تاییدیه FDA برای درمان خطوط و چین و چروک را دارا می‌باشد.

چگونه می‌توان تزریق بوتاکس را انجام داد؟

پزشکان تزریق‌کننده ترجیح می‌دهند که فاصله‌ی بین دو تزریق به یک بیمار و در همان قسمت قبلی صورت وی کمتر از سه ماه نباشد. اگر فرد تصمیم به تزریق بوتاکس بطور همزمان اما در قسمتهای مختلفی از صورت است، می‌تواند این کار را انجام دهد.

چه انتظاراتی را می‌توان از تزریق بوتاکس داشت؟

هنگامی که تزریق بوتاکس صورت گرفت، ممکن است که متوجه از بین رفتن علائم پیری از طریق جلوگیری از حرکات تکراری منجر به بروز خطوط و چین و چروک در بالای صورت شوید. هرچند که بوتاکس تزریقی است اما نباید آن را با پرکننده‌های پوستی حجم‌دهنده اشتباه گرفت. یکی دیگر از تصورات غلط این است که می‌توان با تزریق بوتاکس به افتادگی پلک‌ها، شل‌بودن پوست صورت و گردن و بطور کلی به کشش پوست کمک کرد. در این خصوص باید گفت که بوتاکس نمی‌تواند شل‌بودن پوست را درمان‌ کند زیرا مواد فعال آن جنبش عضلانی را مورد هدف قرار می‌دهد و کاری با پوست ندارد. با این حال ممکن است که بوتاکس با کم‌کردن حرکت تکراری صورت باعث به‌وجود آمدن این توهم شود که پوست فرد صاف و نرم شده است.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

عموما تزریق بوتاکس دردی به همراه ندارد. شاید در لحظه‌ی فرو رفتن سوزن به پوست اندکی احساس درد داشته باشید اما در کل تزریق بوتاکس بدون‌ درد است. در تزریق بوتاکس از سوزنهای فوق‌العاده ظریفی استفاده‌ می‌شود تا این فرآیند راحت‌تر صورت بگیرد. بوتاکس حاوی لیدوکائین (ماده‌ی بی‌حس‌کننده) مثل یک پرکننده‌ی اسید هیالورونیک یا سایر پرکننده‌های تزریقی پوست نیست.

آیا تزریق بوتاکس باعث به‌وجود آمدن اسکار یا جای زخم می‌شود؟

 خیر. بوتاکس تنها تزریق می‌شود و پس از گذشت تنها چند ساعت به سختی می‌توان محل تزریق را در روی صورت دید. این قضیه در مورد سایر پرکننده‌های پوستی و یا هر نوع پرکننده‌ی صورت صدق می‌کند حتی اگر در محل تزریق اندکی کبودی و سرخی یا ورم نیز دیده‌ شود باز هم با گذشت زمان این موارد رفع شده و غیرقابل رویت خواهند بود.

آیا تزریق بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

تزریق بوتاکس یا هر نوع فیلر دیگری باعث به وجود آمدن سرخی و ورم می‌شود اما بروز سایر عوارض جانبی به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر در خصوص واکنش‌ها و یا عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس نگرانی‌هایی دارید می‌توانید این نگرانی‌ها را در جلسه‌ی مشاوره با پزشک خود در میان بگذارید.

اثر تزریق بوتاکس تا چه مدت ماندگار است؟

ماندگاری تاثیر تزریق بوتاکس تا 3 ماه طول می‌کشد اما با این حال، بسیاری از بیماران گزارش داده‌اند که ماندگاری این تزریق در آنها 6 ماه یا حتی بیشتر نیز طول کشیده است. قدرت ماندگاری این تزریق تحت تاثیر عواملی همچون سن، شیوه سبک زندگی و عادات فردی است. درمان‌های تزریقی می‌تواند ظاهر چین و چروک‌های صورت را بهبود بخشد اما برای کسب اثرات پایدارتر شاید نیاز به استفاده از درمان‌های نگهدارنده باشد.

امکان استفاده از بوتاکس برای درمان مشکل تعریق بیش از حد زیر بغل وجود دارد؟

بله، دوز بالای بوتاکس می‌تواند برای درمان مشکل تعریق زیاد ناحیه زیر بغل مفید باشد و نتایج آن در حدود ۹ ماه تا یک سال دوام و ماندگاری دارد. به هر حال ماندگاری بوتاکس زیر بغل بستگی به مقدار بوتاکس تزریق شده به فرد بیمار دارد. معمولاً برای درمان موثر با ماندگاری بالای نتایج تزریق ۱۰۰ واحد بوتاکس به افراد توصیه می‌شود.

برای تزریق بوتاکس زیر بغل جهت درمان تعریق زیاد باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. این روش درمانی آخرین مرحله درمان برای تعریق شدید زیر بغل است. شما باید ابتدا روش‌های غیرتهاجمی مانند استفاده از لباس‌های ضد عرق و مصرف داروهای ضد تعریق را به کار ببندید. کاربرد بوتاکس زیر بغل فقط برای موارد تعریق شدید زیر بغل که با درمان‌های موضعی دیگر بهبود نیافته‌اند استفاده می‌شود. افراد مبتلا به برخی بیماری‌ها یا افرادی که برخی داروهای خاص را مصرف می‌کنند نباید از بوتاکس برای درمان تعریق شدید استفاده کنند. در صورتی که اخیراً دچار اختلالات بلع، اختلالات گفتاری یا تنفسی بوده‌اید تقبل قیمت تزریق بوتاکس برای شما زیانبار است .

آیا مردان می توانند از روش درمانی تزریق بوتاکس استفاده کنند؟

بله، چرا که نه! چه کسی تمایل به زیبا بودن ندارد؟ در دنیای امروز با ایجاد آگاهی عمومی، بسیاری از مردان نیز از این روش درمانی برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود استفاده می‌کنند.

نمونه مقالات دکتر مقامی

 

فیلر و تزریق بوتاکس