درمان و رفع خط خنده (لبخند)

Herpes-labiale-300x200

همانطور که احتمالاً شنیده اید، خنده بر هر درد بی درمان دواست. این مطلب می تواند درست باشد، اما سال ها خندیدن به همراه صحبت کردن می تواند باعث ایجاد خطوط مشخص در کنار دهان شما شود(چروک دور لب). برای اکثر ما، خط خنده مسئله با اهمیتی نیست. خط خنده از اطراف بینی به گوشه دهان امتداد پیدا می کنند و عامل ایجاد آنها از بین رفتن حجم صورت و ارتجاع پذیری پوست است و این فرآیند معمولاً با بالا رفتن سن شروع می‌شود. عدم درمان خط لبخند می توانند باعث شوند شما مسن تر، خسته تر، یا ناراحت تر از حالت واقعی خود به نظر برسید  و این شرایط در حالی است که ممکن است حتی شما احساس جوانی و شادابی نیز در وجود خود داشته باشیدکه می توان با از بین بردن خط لبخند این شادابی را برگردانید.

روش های درمانی برای رفع چروک دور لب در کلینیک سیب سرخ عبارتند از لیزر فراکشنال CO2 و تزریق ژل و بوتاکس. پزشکان این کلینیک با توجه به عمق چروک و نوع پوست بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند تا در سریع ترین زمان ممکن و بدون هیچ گونه عوارض، جوانی را به پوست صورت شما باز گردانند.

چه عللی باعث این نوع چروک‌ها می‌شوند؟


علت ایجاد خطوط لبخند

خطوط لبخند ناشی از خندیدن یا لبخند زدن دائمی و همچنین تغییرات طبیعی افزایش سن در صورت است. با افزایش سن، ما بالشتک‌های حجیم چربی روی "استخوان‌های گونه" یا ناحیه بالای گونه خود را از دست می‌دهیم. با از بین رفتن این چربی‌ها، گونه‌های ما نیز حجم خود را از دست می‌دهند و پوست روی صورتمان به سمت پایین و جلو، افتادگی پیدا می‌کند. این عوامل باعث می‌شود تا خطوط لبخند بسیار عمیق‌تر شوند. وقتی که متوجه علل زمینه‌ای خطوط عمیق لبخند شوید، راحت‌تر می‌توانید علت وجود تنوع گسترده درمان‌ها برای برطرف کردن علل زمینه‌ای این نگرانی‌ها را دریابید.

روش های درمانی


روش های درمان خطوط لبخند

در صورتی که شما با خط لبخند خود مشکل دارید و به همین خاطر تمایل به رفع خط لبخند دارید، سعی کنید با مراجعه به پزشک از روش های درمانی زیر برای از بین بردن خط لبخند و درمان خط خنده استفاده نمایید:

 از روش های درمان چروک دور لب، لیزر می تواند بطور موثر هر دوی خطوط نازولابیال و خطوط پریورال را با نتایج ماندگار و طولانی مدت درمان کند. در بین همه روش های درمانی از بین بردن خط خنده، تجدید ساختار لیزر نیازمند دوره ریکاوری کوتاه تر است و دارای مزیت های اضافی در راستای بهبود وضعیت ظاهری، ساختار، و نیز رفع سایر خطوط ریز ایجاد شده بر روی پوست و کاهش اندازه منافذ ایجاد شده بر روی آن است.

 در این روش از بین بردن خط خنده، تکنولوژی غیر تهاجمی لیزر برای تجدید ساختار ملایم سطح بالای غشای پوست با ایجاد میلیون ها ناحیه درمانی میکروسکوپی استفاده می شود. این روش نه تنها می تواند فرآیند تولید کولاژن پوست را تحریک کند، بلکه علاوه بر این پوست اطراف نواحی تحت درمان را با بافت سالم جایگزین می نماید. همچنین در این تکنولوژِی از سیستم هوشمند ردیابی بهینه برای اطمینان از تماس مناسب لیزر با پوست و تضمین بکارگیری یکنواخت لیزر برای تمام نواحی تحت درمان استفاده می شود. به این ترتیب می توان به نتایج مورد انتظار بیمار در ارتباط با بهبود وضعیت پوست دست پیدا کرد. نتایج حاصل از این روش مورد تایید مراکز درمانی است و ثابت شده این روش می تواند کاهش چشمگیر خطوط و چین و چروک های پوست و درمان چین و چروک صورت و بطور خاص خطوط لبخند را برای بیمار به همراه داشته باشد. در این روش پس از سه تا پنج جلسه درمان، تقریباً تمام بیماران صاف شدن، جوان تر شدن و شاداب شدن پوست خود و درمان خط خنده را گزارش کرده اند و یکی از بهترین مزایای ناشی از این روش برای بیماران کاهش چشمگیر خطوط لبخند و خطوط پریورال بوده است. هنگام استفاده از این روش درمانی، حتی پس از یک جلسه درمان، بیماران می توانند بهبود قابل توجه در ظاهر پوست و از بین بردن خط لبخند خود را مشاهده نمایند. در طول یک هفته، این نتایج می تواند حتی شگفت انگیز تر شود و باعث ایجاد ساختار مناسب تر و ظاهر بهتر برای پوست بیمار شود.

تزریق بوتاکس جهت رفع خطوط لبخند

یکی از روش های رفع خط خنده و لبخند تزریق بوتاکس است. همه ما احتمالاً مطالبی را درباره تزریق بوتاکس شنیده ایم، اما آیا شما می دانید که بوتاکس یک درمان موثر برای خطوط لبخند پریورال است؟ بوتاکس خط خنده می تواند عضلات شما را ریلکس کند و به این ترتیب هنگامی که لبخند می زنید، پوست شما در نواحی بالای دهان جمع نمی شود. متاسفانه، امکان درمان خطوط نازولابیال یا ترک های عمیق صورت که از بینی به سمت گوشه های دهان امتداد پیدا می کنند، با استفاده از بوتاکس خط لبخند وجود ندارد، زیرا این خطوط در حقیقت چین و چروک های استاتیک و غیر فعال می باشند.

تزریق بوتاکس چگونه کار می کند؟ بوتاکس یک سم عصبی است که فعالیت خود را با حمله کردن به انتهای اعصاب انجام می دهد. هنگامی که این حمله انجام شود، اعصابی که مسئول انتقال پیام های عصبی انقباض به عضلات هستند و به آنها استیل کولین گفته می شود، توانایی خود را از دست می دهند. به بیان ساده تر، تزریق بوتاکس می تواند به صورت موقت باعث ریلکس شدن عضلاتی در ناحیه صورت و خط خنده شود که دلیل ایجاد خطوط و چین و چروک های روی پوست هستند. به همین دلیل است که چین و چروک های ایجاد شده به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خطوطی که دلیل شکل گیری آنها نیروی جاذبه است، به این روش درمانی پاسخ نمی دهند.

با توجه به اینکه بوتاکس با ضعیف کردن عضلات صورت عمل می کند، مشاهده نتایج کامل این روش درمانی به پنج تا هفت روز زمان نیاز دارد. در طول این مدت می توان مشاهده کرد که چین و چروک های فعال (دینامیک) به تدریج بهبود پیدا می کنند. با این وجود تاثیرات اولیه ناشی از تزریق بوتاکس را می توان در فاصله زمانی کوتاه پس از تکمیل درمان مشاهده کرد. به این ترتیب با گذشت زمان این نتایج درمان خط خنده به تدریج بیشتر می شود و این فرآیند تا حدود دو هفته پس از درمان ادامه پیدا می کند. در این زمان، ظاهر صورت فرد در بهترین حالت خود خواهد بود. به هر حال نتایج حاصل از تزریق بوتاکس به تدریج با گذشت چهار تا شش ماه پس از درمان از بین می رود و مجدداً چین و چروک های و خطوط از بین رفته بر روی پوست فرد نمایان می شوند. ضمن اینکه بعضی از افراد نیز مایل به انجام تزریق بوتاکس بینی برای رفع چین و چروک روی بینی هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق بوتاکس بر روی لینک کلیک کنید

تزریق ژل جهت از بین بردن خطوط لبخند

تزریق ژل یکی از راههای از بین بردن خط خنده است. تزریق ژل می تواند باعث فربه شدن پوست و حمایت از لایه هایی شود که باعث ایجاد خطوط لبخند در نواحی اطراف دهان شده اند. اما چگونه تزریق ژل خط خنده انجام می شود؟ ژل های پر کننده پوست از اسید هیالورونیک ساخته شده اند و هنگامی که این مواد در پوست فرد تزریق می شوند، می توانند چین و چروک ها و ترک های ایجاد شده بر روی پوست را از بین ببرند. اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در بدن انسان یافت می شود و عملکرد اصلی آن مربوط به جذب آب و ایجاد حجم در پوست صورت است. در طول فرآیند افزایش سن، اسید هیالورونیک بدن کاهش پیدا می کند و در نتیجه این شرایط خطوط لبخند و چین و چروک های پوست و خط لبخند  ایجاد می شوند. ژل های پر کننده می توانند این شرایط را با بازیابی سطح اسید هیالورونیک پوست اصلاح کنند و به کاهش چین و چروک های ایجاد شده بر روی پوست و ترک های اطراف دهان و رفع خط خنده کمک موثر نمایند.

تزریق ژل های پر کننده پوست می تواند نتایج درمانی فوری برای بیمار به همراه داشته باشد و  نتایج تزریق ژل خط خنده به تدریج در طول یک تا دو هفته باعث نرم شدن و مرطوب شدن پوست می شوند. به هر حال نتایج حاصل از تزریق ژل ها می تواند تا 12 ماه دوام و ماندگاری داشته باشد.

هزینه‌ رفع خط خنده نیز بسته به ناحیه‌ی تحت درمان متفاوت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق ژل بر روی لینک کلیک کنید

لیفت صورت جهت درمان خطوط لبخند

انجام لیفت صورت برای چین‌های روی لب و بینی راه‌حلی دائمی‌تر است. این جراحی افتادگی پوست روی گونه‌ها را کشیده و خطوط لبخند را کاهش می‌دهد. اگر به دنبال دانستن این مسئله هستید که چطور می‌توانید به طور دائمی از شر چین‌های روی لب و بینی خود خلاص شوید ... پاسخ مشکل شما همینجاست.

نحوه پیشگیری از خطوط لبخند


در ادامه چند راهکار برای پیشگیری یا درمان خطوط لبخندتان پیشنهاد می‌کنیم. با انجام این اقدامات پوستتان نیز از شما تشکر خواهد کرد.

  • سیگار را ترک کنید.احتمالاً می‌دانید که چه آسیب‌هایی سیگار کشیدن می‌تواند بر سلامتی شما وارد کند، پس در اولین فرصت ممکن سیگار کشیدن را ترک کنید.
  • آب به مقدار کافی بنوشید. پوست یکی از آخرین اعضای بدن است که رطوبت آبی شما می‌نوشید به آن می‌رسد - هر روز به مقدار کافی آب بنوشید تا پوستتان رطوبت خود را حفظ کند.
  • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم‌های ضد آفتاب با SPF بین 30 تا 45 بهترین گزینه است - پیش از ترک منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هر دو ساعت کرم خود را تجدید نمایید.
  • از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. رژیم غذایی سالم سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها می‌تواند در استحکام استخوان‌ها و تقویت بافت سالم پوست به شما کمک کند.
  • بخوابید. بزرگسالان باید حداقل شش تا هشت ساعت خواب شبانه داشته باشند. زود به رختخواب بروید تا ظاهری شاداب و احساسی عالی داشته باشید.

شاید از خود بپرسید که بهترین تمرین صورت برای خطوط لبخند چیست - هیچ احتیاجی به حرکت دادن بیشتر صورت از همین مقدار فعلی نیست. با پزشک خود درباره نگرانی‌هایتان مشورت کنید تا او بتواند با ارزیابی وضعیت پوست شما تعیین کند که چه نوع درمانی برای چین‌های روی بینی و لب برای شما مناسب است.

سوالات متداول درمان خطوط لبخند


چه کسی کاندید مناسبی برای دریافت درمان برای خطوط لبخند است؟

  • کسانی که با این مشکل بخاطر افزایش سن مواجهن می‌تواند درمان را به عنوان راه‌ حلی دائمی‌تر انتخاب کنند.
  • کسانی که ظاهرشان بخاطر خطوط عمیق لبخند تحت به شدت تأثیر قرار گرفته است.
  • کسانی که پوستشان بطرز قابل توجهی شکم داده و گونه‌هایشان افتادگی دارد.
  • کسانی که افتادگی پوست صورت بر روابط شخصی‌شان تأثیر گذاشته است.
  • افرادی که فکر می‌کنند که به سختی می‌توان با علائم پیری کنار آمد و این مسئله اعتماد بنفس آنها را تخریب کرده است.

 آیا پس از بوتاکس می‌توانم حالات چهره خود را تغییر دهم؟

اگرچه نتایج ملموس است، ولی درمان زیبایی با بوتاکس تغییر قابل توجهی در ظاهر چهره ایجاد نمی‌کند و چهره شما را "عروسکی" نخواهد کرد.

درمان زیبایی خطوط لبخند با بوتاکس چه مدت طول می‌کشد؟

درمان‌های بوتاکس تقریباً ده دقیقه طول می‌کشد. پزشک از سوزن‌های بسیار ظریفی برای تزریق مستقیم بوتاکس به عضلات مورد هدف صورت استفاده می‌کند. هیچ دوران نقاهتی برای این درمان وجود ندارد. می‌تواند بلافاصله بعد از درمان به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.