رفع و از بین بردن خط اخم بین دو ابرو

shutterstock_1796860075

منظور از خط اخم بین ابرو یا چین و چروک پیشانی خط‌ هایی است که در طول پیشانی به چشم می‌خورد و هنگام اخم کردن بیشتر مشاهده می شوند. این چروک‌ها به طور طبیعی همگام با افزایش سن به دلیل تجزیه فیبرهای الاستیک پوست ایجاد می‌شود. پوست نیز به موازات افزایش سن نازک‌ تر و خشک‌ تر می‌شود، در نتیجه چروک‌های روی پیشانی آشکارتر می‌گردد و در نتیجه نیاز به از بین بردن خط اخم بین ابروها ایجاد می گردد . امروزه استفاده از بوتاکس پیشانی برای از بین بردن خطوط بین ابروها کاربرد دارد.

با درمان خط و اخم بین دو ابرو چهره جذاب تر شده و اعتماد به نفس افزایش می یابد.افراد بسیاری برای درمان خط اخم بین دو ابرو  به کلینیک سیب سرخ مراجعه می‌کنند. پوست صورت پس از محو شدن این خطوط  جوان‌ تر  و شاداب تربه نظر خواهد رسید

علت ها و دلایل

همان طور که کلاژن پوست طی روندی طبیعی به طور مداوم تجزیه می‌شود، خط اخم نیز بیشتر جلب توجه می‌کند. خط و خطوط اخم بین دو ابرو در کنار دیگر چروک‌های صورت مخصوصا خط پیشانی معمولاً پی‌آمد فرایند طبیعی افزایش سن، حرکت‌های مکرر صورت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استعمال دخانیات است.

راه ها و روش های درمان

پزشکان کلینیک سیب سرخ شما را در انتخاب بهترین درمان خط اخم راهنمایی می‌کنند. در ادامه به توضیح چند روش درمانی می‌پردازیم که برای کاهش چروک پیشانی و رفع خط اخم بین دو ابرو کاربرد دارند. بعضی از روش‌های درمان خط اخم بین دو ابرو دردناک هستند و تأثیرگذاری‌شان منوط به انجام چند جلسه درمانی است برای مثال تزریق بوتاکس صورت روشی درمانی است که باید هر 3 تا 4 ماه یک‌ بار پس از از بین رفتن تأثیر تزریق مجدداً انجام شود.

بوتاکس

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است که در نقطه شروع چروک‌ها و خطوط داخل پوست تزریق می‌شود. این سرم عضله‌های موجود در آن ناحیه را بی‌حرکت می‌سازد، در نتیجه پوست هنگام لبخند زدن چروک نمی‌خورد و خط خنده بوجود نمی آید. بوتاکس خط اخم با درد ملایمی همراه است، بنابراین اگر احساس می‌کنید تحمل درد تزریق و فرو رفتن سوزن در پوست را ندارید، بهتر است روش دیگری را مدّ نظر قرار دهید. ماندگاری اثر بوتاکس به طور میانگین 3 تا 4 ماه است.   هزینه بوتاکس خط اخم با توجه به نوع بوتاکس و میزان موارد مورد نیاز و مهارت پزشک متفاوت می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق بوتاکس بر روی لینک کلیک کنید

تزریق ژل

خط اخم  باعث می‌شود که پوست پر از چین و چروک به نظر برسد و گاهی اوقات شیارهای عمیقی روی پیشانی جلب توجه کند. جراح برای پر کردن چروک‌های خط اخم از فیلرها یا پرکننده‌های تزریقی استفاده می‌کند. سم بوتولینوم (بوتاکس) با اثر فلج کنندگی موقت عضلات مسئول در ایجاد چروک‌های پیشانی نمونه‌ای از این پرکننده‌ها محسوب می‌شود. خاصیت پرکننده‌های اسید هیالورونیک این است که با سلول‌های پوستی پیوند تشکیل می‌دهد و ناحیه‌های مورد درمان را برجسته‌تر جلوه می‌دهد. کلاژن نیز برای کاهش خط و خطوط اخم بین دو ابرو تزریق می‌شود. از آنجایی که نتایج حاصل از پرکننده‌های مختلف و ماندگاری اثرشان با یکدیگر تفاوت دارد، پزشکان ما اطلاعات لازم را در اختیار مراجعین قرار می‌دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق ژل بر روی لینک کلیک کنید

پاکسازی پوست با لیزر

پاکسازی پوست با لیزر همواره یکی از راهکارهای محبوب و موفقیت‌آمیز از بین بردن خط اخم بین دو ابرو به شمار می‌رفته است. لیزر مورد استفاده لیزر دی اکسید کربن است که از قابلیت هدف قرار دادن تمام نواحی مشکل‌ساز برخوردار است. درمان با لیزر چندان موجب ناراحتی بیمار نمی‌شود و تنها اندکی کبودی و ورم به دنبال دارد. البته بیمار پس از پشت سر گذاشتن درمان سنگین باید پیش از شروع مجدد فعالیت‌های معمول چند هفته استراحت کند.

لایه‌برداری

استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی نیز یکی از گزینه‌های درمانی مناسب به شمار می‌رود، چون آنها سطحی‌ترین لایه پوست مرده را جدا می‌کنند و به این ترتیب لایه‌ای از پوست شاداب شکل می‌گیرد. لایه‌بردارها انواع مختلفی دارند که به دلیل خاصیت اسیدی داشتن توانایی از بین بردن لایه رویی پوست را دارند. استفاده از لایه‌بردار شیمیایی روش درمانی بسیار محبوب و متداولی است که به باور بسیاری در از بین بردن خط اخم معجزه می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایه برداری پوست بر روی لینک کلیک کنید

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن عمل پوسته پوسته کردن و جوان‌سازی پوست است که در از بین بردن خط اخم بین دو ابرو نیز کاربرد دارد. نتایج حاصل از نخستین جلسه درمان با میکرودرم معمولاً چندان قابل ملاحظه نیست، به همین دلیل متخصصین پوست پیشنهاد می‌کنند چند جلسه برای درمان از بین بردن خط اخم بین دو ابرو بروند، که عموماً 6 تا 10 جلسه، انجام شود تا نتایج رضایت‌بخشی به دست آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد میکرودرم بر روی لینک کلیک کنید

لیفت صورت

لیفت صورت ( کشیدن پوست صورت)، چه به صورت کامل چه غیرکامل، تهاجمی‌ترین عمل جراحی پلاستیکی است که برای اصلاح خط و خطوط اخم بین دو ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به تهاجمی بودن این عمل ممکن است بیمار دچار تردید شود، اما اگر خواهان ماندگاری بسیار بالای نتایج (10 تا 20 سال) است باید بداند که این روش مناسب‌ترین و بهترین روش خواهد بود. اگر نگران عوارض بروز عمل جراحی هستید، به شما توصیه می‌کنیم پیش از موافقت با انجام عمل با یک جراح پلاستیک یا زیبایی صحبت کنید تا از تمام عوارض عمل و احتمال بروز آنها آگاهی یابید. از آنجایی که لیفت صورت گاه با نتایجی نامطلوب همراه است، بهتر است آن را به عنوان آخرین روش در نظر بگیرید و در وهله نخست تزریق بوتاکس را امتحان کنید. متوسط دوران بهبود لیفت صورت، خواه به صورت کامل باشد خواه غیرکامل، بالغ بر چند ماه می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیفت و کشیدن پوست صورت بر روی لینک کلیک کنید

جلوگیری از ایجاد خط اخم بین دو ابرو

  • از پرتوهای ماورا بنفش مضر خورشید دوری کنید و حتماً هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم یا لوسیون ضد آفتاب استفاده کنید.
  • از استعمال بیش از اندازه دخانیات بپرهیزید تا پوستتان خشک و مستعد چروک شدن نشود.
  • آب فراوان بنوشید تا آب پوست از بین نرود و خشک و چروکیده نشود.
  • خط اخم بین دو ابرو می‌تواند ارثی باشد، بنابراین اگر در سنین جوانی با خط اخم مواجه شدید هیچ‌کس را مقصر ندانید.
  • نوع پوست نیز عامل دیگری است که در علت ایجاد خط اخم و شدت آن نقش دارد