سوالات رایج کاشت مو:سوال درباره ی کاشت وترمیم موی ریخته و پاسخ دکتر

کاشت مو یک سیستم توزیع مجدد هنرمندانه مو است که در طی آن فولیکول‌های موی اهدا کننده از نواحی اهدا کننده مانند سینه یا پشت سر برداشته می‌شوند و به صورت ماهرانه در نواحی کم پشت و طاس کاشته می‌شوند. با استفاده از تکنولوژی‌های میکروسرجیکال متداول، این روش باعث ایجاد ظاهر بسیار طبیعی می‌شود. اصولا، پزشکان مو را از جایی که بیشتر از نیازتان در آنجا مو است برمی‌دارند و در جایی که بیشتر به آن نیاز دارید قرار می‌دهند.

جراحی کاشت مو زندگی را تغییر می‌دهد و به افراد کمک می‌کند که یکبار دیگر ظاهری جوانتر داشته باشند. همه کسانی که ریزش مو دارند می‌توانند این روند را از طریق جراحی کاشت مو متوقف کنند. این یک راه حل ایده‌آل برای مردانی است که به دنبال ظاهری جوانتر و جذاب‌تر هستند. بسیاری از افراد به دلیل از دست دادن موی زیاد و رنج کشیدن در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود، اعتماد به نفس‌شان را از دست می‌دهند. جراحی کاشت مو می‌تواند به بازگرداندن شما به سال‌ها قبل و دادن ظاهری دلخواه به شما کمک کند. ریزش مو گاهی اوقات در مردان بسیار رایج است، هرکسی به طریقی از این مشکل رنج می‌برد.

کاشت مو در کلینیک سب سرخ مزایای فراوانی دارد از جمله اینکه پزشکان مجربی شما را درمان می‌کنند. پزشکان ما در کلینیک سیب سرخ مهارت و تجربه بسیار بالایی در رسیدن به نتایج طبیعی کاشت مو و کاشت مژه دارند.

سوالات متداول در مورد کاشت مو

سوالات متداول در مورد کاشت مو

علل اصلی ریزش مو چیست؟

ریزش مو زمانی رخ می‌دهد که چرخه رشد مو مختل می‌شود، و این امر باعث ریختن سریعتر از حد معمول مو و رشد مجدد ضعیف می‌شود و یا کلا دیگر مو رشد نمی‌کند. شایع‌ترین علت ریزش مو، الگوی طاسی مردانه و زنانه ارثی است. با این حال، عارضه‌های زیر می‌توانند موجب ریزش مو و یا آلوپسی در مردان و زنان شوند:

 • عارضه‌های پزشکی از جمله مشکلات تیروئید و کم خونی
 • عوارض جانبی داروها
 • استرس و تروما
 • اختلالات تغذیه‌ای
 • فشار و کشش بیش از حد بر روی موهای سر ناشی از مدل موهای خاص مانند سفت بستن مو (ریزش موی کششی)
 • اختلال کشیدن مو که در آن میل شدید به کشیدن مو است (اختلال موکنی)
 • سیستم ایمنی به فولیکولهای مو حمله می‌‌کند تا باعث ریزش موی تکه تکه (آلوپشیا آرتا) شود.
 • اسکار آلوپسی یا عفونت‌های پوست سر، نیازمند کنترل دقیق وابسته به پوست شناسی هستند.

چه درمان‌های جراحی برای ریزش مو در دسترس هستند؟

درمان‌های جراحی برای ریزش مو

چهار نوع درمان جراحی برای ریزش مو وجود دارد. این درمان‌ها عبارتند از موارد زیر:

 • روش کاشت واحد فولیکولی
 • استخراج واحد فولیکولی
 • ARTAS® Robotic FUE
 • جایگزین موی ابرو و ریش به روش fue

کاشت مو چگونه کار می‌کند؟

روش‌های متفاوتی برای کاشت مو وجود دارند اما ساده‌ترین نوع آن شامل گرفتن فولیکول‌های سالم مو از بخشی از پوست سر که مو بطور ژنتیکی تا آخر عمر به رشد خود ادامه می‌دهد، و انتقال آن به نواحی که دچار ریزش مو هستند، می‌باشد.

موهایی که در روش کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرند از کدام قسمت گرفته می‌شوند؟

مو های گرفته شده از سر بیمار برای کاشت مو

موها از ناحیه‌ای از پوست سر بیمار گرفته می‌شوند که مو بطور ژنتیکی تا آخر عمر رشد می‌کند.این ناحیه معمولا در پشت سر است.

هر کدام از روش‌های مختلف کاشت مو شامل چه چیزی هستند؟

تکنیک کاشت واحد فولیکولی شامل گرفتن نوار باریکی از پوست دارای مو در ناحیه‌ای که دارای موهای با دوام است، می‌باشد. نوار پوست سپس به گرافت‌های فولیکولی کوچک تقسیم می‌شود، که هر کدام حاوی حدود چهار فولیکول موی سالم هستند که به صورت جداگانه در ناحیه ریزش مو کاشته می‌شوند. استخراج واحد فولیکولی شامل انتقال گرافت‌های مو از ناحیه‌ای از پوست سر که موها بطور ژنتیکی تا آخر عمر به رشد خود ادامه می‌دهند به نواحی که دچار ریزش مو هستند، می‌باشد. تفاوت این است که به جای برداشتن یک نوار از پوست برای برش واحدهای فولیکولی، در روش FUE واحدهای فولیکولی تکی مستقیماً از پوست سر برداشته شده و تنها جای زخم‌های نقطه‌ای به جا می‌ماند.

در سیستم FUE به روش روباتیک ARTAS، از تکنولوژی سه بعدی برای ایجاد یک نقشه دیجیتالی از پوست سر بیمار وتحلیل موقعیت قرارگیری موها استفاده می‌شود. این تکنولوژی که توسط جراح هدایت می‌شود، به کاشت موهای گرفته شده با استفاده از از یک الگوی تصادفی کمک می‌کند بطوری که ناحیه‌ی دهنده ظاهر طبیعی خود را با گسترش مو در سرتاسر پوست سر حفظ می‌کند و تنها جای زخم‌های نقطه‌ای باقی می‌ماند. این امر انعطاف پذیری بیشتری را در کوتاه کردن موها بعد از درمان در مقایسه با جراحی با تکنیک FUT فراهم می‌کند.

آیا می‌توان کاشت مو را در هر سن و در هر مرحله از ریزش مو انجام داد؟

نخستین مرحله از الگوی طاسی مردانه که نیاز به درمان دارد، مرحله 3 در مقیاس نورود است، زمانی که ریزش موی قابل توجهی در شقیقه‌ها وجود دارد. با این حال، در روش‌های مدرن مانند آنهایی که رایج هستند، حتی اگر ریزش مو بسیار پیشرفته‌تر باشد، می‌توان نتایج خوبی به دست آورد. برای کاشت مو باید در بخش‌هایی از سر مو وجود داشته باشد تا بتوان فولیکول‌های سالم را برداشت کرد، بنابراین فردی که بطور کامل طاس است، نمی‌تواند تحت درمان کاشت مو قرار بگیرد.

یک روش کاشت مو چقدر طول می‌کشد؟

این بسته به روش مورد استفاده و اینکه چه میزانی از پوست سر به دلیل ریزش مو تحت تاثیر قرار گرفته است، متغیر می‌باشد. کاشت واحد فولیکولی می‌تواند بین 4 تا 12 ساعت بسته به اندازه‌ی ناحیه‌ی دریافت کننده و تعداد گرافت‌هایی که باید کاشته شوند طول بکشد. استخراج واحد فولیکولی به طور قابل توجه زمان بیشتری نسبت به روش FUT نیاز دارد. درمان با روش FUE معمول نیاز به استخراج تا 2000 گرافت دارد و ممکن است 10 ساعت طول بکشد، در حالیکه موارد بزرگتر ممکن است به بیش از یک روز جراحی نیاز داشته باشند.

جراحان کاشت مو چگونه ظاهر طبیعی ایجاد می‌کنند؟

هنر یک جراحی ماهر کاشت مو بررسی کامل سر بیمار به منظور تعیین خطوط موی طبیعی و نواحی که دچار ریزش مو هستند، می‌باشد. جراح باید سپس به دقت هر واحد فولیکولی مو را در جای خود قرار دهد تا یک خط موی طبیعی ایجاد شده و پوشش لازم به وجود بیاید.

چه آماده‌سازی قبل از کاشت مو مورد نیاز است؟

شما باید اطمینان حاصل کنید که از تمامی گزینه‌ها مطلع هستید و قبل از تصمیم گیری در مورد هر یک از اقدامات، باید بدانید هر روش شامل چه چیزی است. در تماس اولیه و سپس جلسات رو در رو، پزشک و مشاور بیمار به حرف‌های شما گوش می‌دهند و برای فهمیدن وضعیت خاص شما و اهدافتان زمان می‌گذارند. پزشکان راهنمایی کامل در مورد تمام گزینه‌های در دسترس شما، مزایا و معایب هر روش و هزینه‌های مربوطه را به شما ارائه می‌دهند. آنها همچنین به شما در مورد نتیجه‌ای که به دست خواهید آورد اطلاعات کامل می‌دهند.

پس از عمل چه نوع مراقبتی مورد نیاز است؟

هنگامی که پس از درمان مطب را ترک می‌کنید، پزشکان شما را در مورد تمام چیزهایی که لازم است برای مراقبت از گرافت‌ها در چند هفته‌ی اول بدانید آگاه می‌کنند، از جمله دستورالعمل‌های شستشوی مو و دارو برای کنترل هر گونه ناراحتی اولیه. پزشکان اسپری‌های مراقبتی لیپوزومال ATP را تجویز می‌کنند که فرایند بهبودی و رشد گرافت‌های مو را بهینه می‌کند. روز بعد از عمل شست‌شوی مو بدون تماس با پوست سر انجام می‌گیرد. به بیماران توصیه می‌شود حداقل تا 6 روز پس از فرآیند عمل حمام نروند. پس از حدود 10 روز بعد از عمل، سر بیمار نباید پوست زخم داشته باشد.

آیا این روش باعث آسیب می‌شود؟

هر دو روش کاشت واحد فولیکولی و استخراج واحد فولیکولی می‌توانند با بی‌حسی موضعی انجام شوند و عملا بدون درد هستند.

آیا این روش عوارض جانبی دارد؟

ممکن است کمی عوارض جانبی جزئی مرتبط با روش کاشت مو مانند خونریزی، خارش، ورم و کبودی وجود داشته باشد، اما با مراقبتهای صحیح، چنین اثراتی کوتاه مدت خواهند بود و حداکثر چندین هفته دوام خواهند داشت.

میزان موفقیت فرآیند عمل کاشت مو چقدر است؟

روش کاشت مو در جایگزین کردن مقدار قابل توجهی از موهای از دست رفته موفق است، اما نتایج نهایی به بسیاری از عوامل شخصی بستگی دارند از جمله:

 • مشخصات مو- موی مجعد و زمخت، زخیم‌تر از موهای صاف و نازک است.
 • کنتراست بین مو و رنگ پوست- کسانی که رنگ پوست سفید و موهای تیره دارند، موهایشان نازک‌تر به نظر می‌رسد.
 • میزان ریزش مو- این امر نسبت ناحیه اهدا کننده به ناحیه دریافت کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • سستی پوست- این تعیین خواهد کرد که چقدر بافت را می‌توان در نوار FUT گرفت.
 • اندازه‌ی سر- در سرهای بزرگتر می‌توان گرافت‌های بیشتری را برداشت کرد.
 • تراکم ناحیه اهدا کننده- موهای پرپشت در ناحیه اهدا کننده، موجودی فولیکول‌های موی بیشتری را ارائه می‌دهد.
 • دسته بندی واحدهای فولیکولی دهنده- دسته‌هایی شامل ۳ و ۴ واحد فولیکولی مو نسبت به دسته‌هایی که عمدتاً دارای ۱ و ۲ واحد فولیکولی هستند، تراکم بیشتری ایجاد می‌کنند.

هیچ درمانی نمی‌تواند یک میزان تراکم مشخص برای موهای کاشته شده را در شرایطی که ناسازگار با تراکم موهای موجودتان است، تضمین کند.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج آشکار شوند؟

حدود چهار ماه بعد از عمل، موهای جدید در نواحی درمان شده پوست سر شروع به رشد می‌کنند، و در طول 10 تا 15 ماه اول ضخامتشان همچنان بیشتر می‌شود. این موها به همان شیوه‌ای که در ناحیه اهدا کننده رشد می‌کنند، در محل جدید نیز رشد می‌کنند و مویی با ظاهر طبیعی و پرتر ایجاد می‌کنند.

آیا روش کاشت مو کبودی و جای زخم به جای می‌گذارد؟

کاشت واحد فولیکولی یک زخم خطی کوچک در جایی که نوار اهدا کننده از پوست سر گرفته می‌شود، به جای می‌گذارد. این معمولا زخم در پشت سر است و با موی بیمار پوشانده می‌شود. استخراج واحد فولیکولی تنها اسکارهای نقطه‌ای ریز در جایی که واحدهای فولیکولی تکی برداشته شده‌اند به جا می‌گذارد، بنابراین افرادی که موهای کوتاه دارند، انجام روش استخراج واحد فولیکولی را ترجیح می‌دهند. این امر در مورد سیستم ARTAS Robotic FUE نیز صدق می‌کند.