لایه برداری و پیلینگ پوست صورت

کرم-لایه-بردار

روش های لایه بردار پوست مورد استفاده در جهت درمان عیوب پوست صورت گفته می شود که در آن، لایه های پوست برداشته شده و پوست جدید و سالم تر جایگزین آن می شود. واژه ی لایه برداری پوست جهت توصیف دامنه ای گسترده از درمان پوست، از لایه برداری با مواد گرفته تا میکرودرم ابریژن و لایه برداری توسط لیزر را شامل می شود. هدف از پیلینگ یا لایه برداری پوست، برداشتن غشا خارجی پوست جهت کاهش و به حداقل رساندن جوش و سایر زخم ها، چین و چروک صورت و خطوط مرتبط با سن و رفع تیرگی پوست و رفع کک و مک صورت می باشد. لایه‌برداری شیمیایی پوست و پیلینگ معمولاً برای کاهش آسیب‌های ناشی از نور خورشید و درمان آفتاب سوختگی انجام می‌شوند. این روش برای جوان‌سازی پوست و بازیابی طراوت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.چنانچه پوستی تیره دارید یا مشکلاتی مانند حساسیت، سوختگی قبلی، سابقه ی زخم های خفیف دارید و یا در معرض اشعه قرار گرفته اید، ممکن است به معاینه ی ویژه نیاز داشته باشید تا مشخص شود آیا این روش درمان مناسبی برای شما خواهد بود یا خیر.

پس از معاینه دقیق و تخصصی پوست توسط پزشکان کلینیک سیب سرخ، بهترین روش لایه برداری شامل لایه برداری پوست صورت با لیزر فرکشنال CO2،میکرودرم و پیلینگ با بهترین مواد انجام می‌شود

روش های لایه برداری

توضیحات زیر توصیفی از روش های لایه برداری یا پیلینگ پوست شامل پیلینگ توسط مواد، میکرودرم ابریژن، و لایه برداری پوست صورت با لیزر است. توجه داشته باشید که پیش از اتخاذ روش درمانی،نیازها و ویژگی های فردی هر فرد برای لایه برداری پوست صورت با لیزر در نظر گرفته می شود :

 لیزر

چنانچه پوست صورت دارای چروک ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد،یا چروک دور چشم و یا جای جوش  از روش لایه برداری صورت با لیزر جهت پیلینگ استفاده می شود. سطح بالای انرژی، امواج نوری تقویت شده ی لیزر دی اکسید کربن، لایه بردار پوست بوده و لایه ی بیرونی پوست را بدون هیچ گونه خون ریزی و حتی کوچکترین آسیب به پوست اطراف ، به سرعت تبخیر می کند.

انجام لایه برداری پوست توسط لیزر کمک شایانی به جوانی و زیبایی پوست شما می کند. پیلینگ توسط لیزر، خطوط باریک، چروک ها، جای جوش، لکه های ناشی از سن، علایم مادرزادی و لکه های رنگی روی پوست را کاهش داده و از بین می برد. همچنین بافت کلی پوست که به مرور زمان بر اثر نور خورشید آسیب دیده را  نیز بهبود می بخشد. جوان سازی عمقی پوست توسط لیزر، لایه های زیرین پوست را به تولید کلاژن جدید تحریک می کند.علاوه بر این، امروزه لایه برداری پوست توسط لیزر یکی از موثرترین روش های اصلاح جای زخم ضعیف تا متوسط روی پوست است که به دلیل جراحی یا جراحت قبلی به وجود آمده اند

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن روشی جراحی است که چروک ها و زخم های عمیق را صاف می کند. در این روش متخصص پوست از بیهوشی موضعی استفاده می کند.سپس با استفاده از برس چرخان با سرعت بالا، غشا بیرونی پوست را به اندازه ای که بهترین تاثیر را به وجود آورد، بر می دارد. طول مدت جراحی به اندازه و عمق زخم ها و درجه ی چروک ها بستگی دارد

پیلینگ توسط مواد

جهت داشتن درک بهتری از روشن شدن پوست صورت با این روش بهتر است ابتدا با روش رشد و ترمیم پوست آشنا شویم.

پوست متشکل از دو غشا بیرونی و درونی است. داخل غشا درونی، دو لایه ی دیگر وجود دارد که هر دو از کلاژن و فیبرهای بلند ساخته شده اند. این عناصر، بر اثر آسیب ناشی از نور خورشید و همراه با افزایش سن کشیده شده و شل می شوند. چنانچه عمقی ترین لایه یعنی لایه ی مشبک آسیب ببیند. زخم به وجود می آید. این در حالی است که لایه ی بیرونی غشا داخلی، یعنی لایه ی پاپیلاری بدون هیچ اثر زخمی، زخم ها را ترمیم می کند.

در پیلینگ توسط مواد لایه بردار پوست ، یکی از چندین مواد پیلینگ مورد استفاده قرار می گیرد. ضعیف ترین آن ها، اسید گلیوکولیک است. تری کلرواستیک را می توان با غلظت های متفاوت جهت صاف کردن و رفع کک و مک  با دوام طولانی مورد استفاده قرار داد. عمیق ترین پیلینگ با فنل انجام می شود.

پیش از انجام هر گونه پیلینگ، ابتدا صورت توسط محلولی کاملا توسط محلولی کاملا تمییز می شود تا چربی از بین رفته و پوست جهت نفوذ عمقی آماده شود. به دلیل استفاده از مواد، غشا بیرونی از بین رفته و مواد به لایه ی اول غشا داخلی پوست نفوذ می کند.این روش در درمان خط خنده مفید می باشد .

 پس از لایه برداری

1-بلافاصله پس از پیلینگ پوست با مواد یا میکرودرم ابریژن، پزشک از نوعی ماسک صورت استفاده می کند.

2-تورم و پوسته پوسته شدن پوست، امری طبیعی است. پس از پیلینگ، به مدت هفت تا ده روز از پمادهایی جهت نرم نگه داشتن پوست استفاده می شود.

3-خشکی پوست و قرمزی رنگ پوست که پس از مرحله ی اول درمان رخ می دهد، در چهار هفته از بین می رود.

4-پزشک اغلب به داشتن رژیم غدایی سبک توصیه می کند. همچنین توصیه می کند از دمای هوای بسیار بالا یا پایین و از انجام هرگونه فعالیتی که به پوست در حال ترمیم فشار می آورد، اجتناب کنید.

5-پس از یک یا دو هفته از جراحی، پوست جدید صورتی رنگ، نازک تر و بدون چروگ ظاهر می شود. اما چندین هفته طول می کشد تا قرمزی پوست کامل از بین برود.

6-بیماران متوجه می شوند که پس از جراحی، پوست به مدت طولانی تری شفاف باقی می ماند. اما پس از ترمیم رنگ دانه های پوست، این حالت از بین می رود.

مشابه هر عملی انجام پیلینگ و لایه برداری نیز بدون عارضه نخواهد بود. عوارض پیلینگ پوست نیز ممکن است در برخی بیماران ظهور کند و احتمال بروز مشکلات خفیف را افزایش دهد.